NADĚJE A RIZIKA DIGITÁLNÍHO VĚKU

O projektu / základní informace

Strategie Akademie věd ČR si klade za cíl špičkový výzkum v oblastech jako je například energetika či medicína, umělá inteligence a ten často vyžaduje interdisciplinární spolupráci. Základní programový rámec Strategie AV21 byl přijat Akademickým sněmem v prosinci 2014. Výzkumné programy Akademie věd ČR, které jsou navrhovány a formulovány po dohodě vedení Akademie věd s řediteli pracovišť, jsou otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím. Při jejich provádění se samozřejmě přihíží k trendům světové vědy, společenské relevanci a Národním prioritám orientovaného výzkumu.

Na těchto stránkách naleznete podrobnější informace k jednotlivým programům.

Výzkumný program 01 Naděje a rizika digitálního věku se zaměřuje na vývoj matematických algoritmů pro technické, přírodní i společenské vědy. Snahou je se zabývat

Snaha adresovat rostoucí příval informací pořizovaných a zpracovávaných ve formě digitálních signálů je hlavní myšlenkou program V01. Nemá-li nás záplava dat pohltit, ale stát se zdrojem důležitého poznání obohacujícího naše životy, potřebujeme matematické a informatické nástroje, které umožní individuální data efektivně třídit, analyzovat a vyhledávat v nich skryté zákonitosti, s jejichž pomocí lze vytvářet spolehlivé předpovědi budoucího vývoje.

Schopnost provádět praktické výpočty založené na matematických modelech, které však často dokážou popisat jen část skutečnosti, je přímo závislá na vývoji nových teoretických nástrojů, které posunují hranice poznání a umožňují analyzovat, pochopit a modelovat přírodní a společenské jevy a procesy. Jde např. o problematiku proudění tekutin, která se uplatňuje v široké oblasti úloh od meteorologie po průtok krve v cévách, chování materiálů v konstrukcích strojních zařízení, konstrukci a provoz hlubinných úložišť vyhořelého jaderného paliva, tvorbu rychlých a spolehlivých algoritmů pro zpracování a kódování dat, odhady chyb při technických výpočtech, šifrování internetové komunikace a další způsoby ochrany informací nebo odhalování vzájemných vztahů a závislostí v dlouhých řadách dat a jevů, které jsou podnětem k novým poznatkům v jiných vědních oborech.